S novým počítačem pracujícím na Windows dnes automaticky dostanete nejnovější verzi tohoto operačního systému. Avšak proč uživatelé starších verzí stále otálejí s přechodem na nejnovější generaci?

Přestože celosvětový tržní podíl operačního systému Windows 11 (napříč všemi verzemi Windows) se v prosinci loňského roku na počítačích přiblížil k hranici 17 %, stále zaostává za očekáváními. Podíl dominantní verze Windows 10 sice kontinuálně klesá, ale jen pozvolna (o jedno až dvě procenta). A které jsou hlavní důvody, proč neupgradovat na Windows 11?

Upgrade nebo nákup

Velký vliv na přechod k nové verzi Windows mají hardwarové požadavky. Pro správné fungování potřebujete totiž nejen bezpečnostní čip TPM, ale velký vliv má i CPU. Požadavek na výkonnější verzi procesoru totiž bývá rovněž častou překážkou. Dokonce se stává, že i když počítač má správný TPM čip, jeho procesor je prostě pomalý (dost často byl i pro Windows 10), a tudíž nevyhovující

Starý panel je flexibilnější

Windows 10 umožňuje používat přizpůsobitelnější hlavní panel. Vejde se na něj nejen více informací, ale je možné ho přesouvat, měnit jeho velikost či nastavit neseskupování oken.

Start nabídka neodpovídá představám uživatelů

Ani nová Start nabídka systému Windows 11 neplní to, co by od ní uživatelé chtěli. Nezobrazuje nedávno nainstalované aplikace, ani často používané aplikace. Starší operační systém také neposkytuje tak dobré možnosti pro vypínání (vypnutí, restart, spánek) či ovládání Nastavení.

Režim pro tablet se nepovedl

Společnost Microsoft se chlubí tím, že vylepšila režim pro tablet. Respektive používání Windows 11 na tabletu by mělo být mnohem efektivnější. Uživatelé si to však nemyslí. V systému Windows 10 se po přejetí zleva a zprava (použití gesta) zobrazí velmi užitečné zobrazení úloh a Centrum akcí (další neuvěřitelně užitečná funkce, která se ve Windows 11 nenachází). Navíc má Windows zcela nová gesta vyžadující více prstů, což není při práci na tabletu příliš efektivní řešení.

Microsoft účet

Pro někoho možná až nepřekonatelně může znít nutnost používat Microsoft účet pro Windows 11. A to dokonce už při instalaci, respektive nastavování.

Chybějící zastaralé funkce

Stejně jako u jakékoliv jiné velké aktualizace či přechodu na novou majoritní verzi, i Windows 11 přinesl celou řadu změn ve funkcích. Některé odebral, jiné zase přidal. Ty největší, které opustily Windows ve verzi 11, jsou časová osa, živé dlaždice či Internet Explorer.

Pokud jste spokojeni s Windows 10, není zásadní důvod ihned upgradovat na novou generaci. Dokonce dochází k tomu, že některé nové funkce Windows 11 se objevily i ve Windows 10. Takže stávající uživatelé absencí upgradu o ně nepřicházejí. A co vy? Které změny v „jedenáctkách“ požadujete za zásadní proto, abyste neupgradovali?