IT správa Ostrava
IT Ostrava
IT Ostrava

Dramatický nárůst hrozeb trojského koně Hiddad, který útočí na zařízení s operačním systémem Android, hlásí bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset. Aktuálně je totiž tento nezvaný návštěvník zodpovědný téměř za polovinu všech zachycených hrozeb na tabletech a chytrých telefonech s touto platformou. Hiddad terorizoval mobilní zařízení s Androidem již v loňském roce, kdy se pravidelně objevoval na předních příčkách žebříčku nejrozšířenějších škodlivých kódů. V lednu to však vypadalo, že se po něm slehla zem, nedostal se vůbec do první desítky monitorovaných hrozeb. Opět na síle začal nabírat až v březnu, kdy se rovnou s podílem 9,59 % vyhoupl na třetí místo nejrozšířenějších hrozeb. V dubnu mu pak patřilo rovnou první místo, jeho podíl činil 26,54 %. To jinými slovy znamená, že tento nezvaný návštěvník stál za každou čtvrtou zachycenou hrozbou. V uplynulém měsíci však množství útoků nabralo ještě na intenzitě a Hiddad stál za 49,94 % virových útoků. Za zhruba dvojnásobným nárůstem může podle bezpečnostních expertů stát nadcházející období letních prázdnin, během kterého jsou kybernetičtí útočníci každoročně více aktivní.

Hiddad se skrývá ve falešných verzích her Block Sun Earth a Block Crazy Robo World. Tyto tituly připomínají Minecraft, kde hráči budují světy pomocí různých dílů a kostek. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.

Tyto falešné aplikace jsou na první pohled normální a legitimní hry nebo různé nástroje, které mají ale za úkol šířit škodlivý kód. Nejčastěji je jejich autoři nabízejí na různých internetových úložištích a warez fórech, kde uživatelé hledají bezplatné alternativy k jinak placeným hrám v oficiálních obchodech nebo na stránkách vývojářů.

Existuje několik jednoduchých pravidel, jak se proti tomuto škodlivému kódu bránit.

  1. Stahujte aplikace pouze z oficiálního obchodu Google Play Store a ověřte si hodnocení a recenze aplikace.
  2. Povolte si možnost „Unknown Sources“ (Neznámé zdroje) pouze tehdy, pokud jste si jisti zdrojem aplikace a důvěřujete mu.
  3. Udržujte svůj operační systém a aplikace vždy aktuálními, protože aktualizace často zahrnují záplaty na známé zranitelnosti.
  4. Instalujte a pravidelně aktualizujte spolehlivý antivirový program na svém mobilním zařízení.
  5. Buďte opatrní při klikání na odkazy ve zprávách, e-mailech a na webových stránkách. Nevěřte nedůvěryhodným zdrojům.

V případě, že se již nezvaný návštěvník zabydlel v tabletu či smartphonu, měla by si s ním poradit většina mobilních antivirových programů, a to včetně těch bezplatných.