Po téměř třech dekádách bylo společností Microsoft rozhodnuto, že aplikace WordPad míří do důchodu. Poprvé se tento textový procesor objevil v roce 1995.

Microsoft o budoucí změně hovoří následovně: WordPad již nadále nebude aktualizován a z budoucích verzí Windows bude odebrán. Pro dokumenty s formátovaným textem, jako jsou soubory .DOC a .RTF, se doporučuje Microsoft Word a pro dokumenty s prostým textem, jako je .TXT, aplikaci Poznámkový blok Windows.

Aplikace už mnoho let nedává příliš velký smysl, zvláště když je Word v online verzi k dispozici zdarma, podobně jako další konkurence Google Dokumenty nebo balík kancelářských aplikací LibreOffice. Všechny alternativy zdarma nabízejí více funkcí a lepší podporu pro pokročilou práci s dokumenty. Přestože Microsoft nestanovil přesný datum smrti, předpokládá se, že se tak stane v další verzi Windows, která by mohla přijít již koncem příštího roku. I když WordPad nečekají už žádné další aktualizace, je stále možné, že jej Microsoft ponechá k dispozici – například formou volitelné instalace v Microsoft Store.

Zatímco jedna aplikace končí, druhá se vyvíjí. Poznámkový blok světlo světa spatřil už v roce 1983. Jde o jeden z nejběžnějších čistě textových editorů. Výsledný soubor – typicky s příponou .TXT – neobsahuje žádné formátovací znaky ani styly, což je vítané.

I přestože Poznámkový blok sloužil zpočátku jen k psaní a editování prostého textu, v poslední době se naučil několik velmi užitečných funkcí a další do něj míří. Po mnoha letech stagnace se většího zájmu programátorů dočkal v roce 2019, odkdy se nachází v Microsoft Store. Dialog pro vyhledávání a nahrazování slov si konečně začal pamatovat dříve zadané hodnoty a zaškrtnuté volby. Existovala i možnost označit a vyhledat text prostřednictvím vyhledávače Bing, což je nyní už minulostí. Přibyla také možnost měnit velikost textu a rovněž počítat řádky a sloupce. Vítaná byla i změna designu na tmavý, podle systému Windows, a víceúrovňové použití funkce zpětznovu. V minulém roce byl program obohacen o záložky.

Jedna funkce však stále chyběla a uživatelé po ní opakovaně volali – automatické ukládání. To se má nyní změnit. Funkce je aktuálně testována v programu Windows Insider. Aktualizace umožní Poznámkovému bloku uložit stav relace a ukončit program bez varování. Když znovu otevřete Poznámkový blok, textový editor automaticky obnoví dříve otevřené karty. Funguje to podobně jako webový prohlížeč, který rovněž otevře všechny webové stránky, které v něm byly v době zavření otevřené. Funkce automatického ukládání bude volitelná – bude možné ji v nastavení zakázat.

Změny se dotknou i aplikace Malování. Ta je součástí Windows od listopadu roku 1985, od Windows 1. Tento jednoduchý rastrový grafický editor otevírá a upravuje obrazové soubory a pro svoji jednoduchost a širokou dostupnost se rychle stal jednou z nejpoužívanějších aplikací pro Windows a mnohým poprvé představil možnosti malování na počítači. Přestože jde o jednoduchou aplikaci, lze v ní vytvářet úchvatná díla.

Nyní nastal čas na její další vylepšení. První se týká možnosti snadno odstranit pozadí. To znamená, že na jeden klik bude možné odstranit pozadí v libovolném obrázku, přičemž zamýšlený objekt zůstane k dispozici dalším úpravám. Odstranění pozadí může automaticky detekovat předmět pro jeho výřez, nebo ho lze přímo určit pomocí nástroje pro výběr (obdélník). Další užitečná funkce (nejen pro pokročilejší uživatele) je podpora vrstev ve stylu Photoshopu, a možnost otevírat a ukládat průhledné PNG. Právě transparentní podpora dobře doplňuje možnost automaticky odstranit pozadí.

Po těchto třech vylepšeních by se Malování mohlo stát ještě užitečnější aplikací. Často ji totiž uživatelé používají k jednoduchým a rychlým úpravám jako ořez obrázků, změna velikosti a přidávání poznámek. A mimochodem, podle některých zdrojů se pracuje na tom, aby Malování mohlo v budoucnu s pomocí AI umět generovat obrázky na základě popisu uživatele.

Správa IT Ostrava