IT správa Ostrava

IT správa Ostrava

Agent Tesla

Spyware Agent Tesla se objevuje na předních příčkách virových statistik pravidelně, v uplynulém měsíci mu patřila ve virových statistikách první příčka. Agent Tesla je typickým zástupcem špionážního spywaru, který se zaměřuje na odcizení hesel. Tento nezvaný návštěvník pochopitelně neútočí pouze v Česku, mezi nejrozšířenější hrozby patří prakticky napříč celým světem. Nejčastěji se Agent Tesla šíří jako příloha nevyžádaných e-mailů.

Formbook

Vrásky na čele dělá bezpečnostním expertům již několik let také Formbook, který byl poprvé odhalen již v roce 2016. Tento zlodějský malware útočil ve vlnách, už v minulosti se několikrát probojoval do čela žebříčku těch nejrozšířenějších škodlivých kódů. V září mu patřila druhá příčka.

Jde o zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího (C) serveru. Obvykle se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů a příloh, takže nejlepší způsob, jak zabránit infekci, je pečlivě sledovat všechny e-maily, které vypadají podezřele nebo pocházejí od neznámých odesílatelů.

FormBook nepředstavuje hrozbu pouze pro počítače s operačním systémem Windows. Jeho nový kmen nazvaný XLoader cílí i na uživatele platformy MacOS. Na operačním systému od Applu nicméně nemá takový podíl jako v rámci Windows.

Fareit

Trojlístek nejrozšířenějších hrozeb uzavírá Fareit – i tato hrozba se zaměřuje na krádeže hesel. Škodlivý kód Fareit šířili útočníci například v e-mailech, které vydávali za zprávy od bank či logistických firem. Devět z deseti těchto e-mailů bylo přeloženo do češtiny. Útočníci mají k přípravě útoků k dispozici celou řadu nástrojů, a to dnes již včetně nástrojů umělé inteligence využívajících velkých jazykových modelů, jako je například ChatGPT. Stále se však uživatelé mohou setkat s jazykovými chybami.

Přehled dalších hrozeb pro operační systém Windows, které se se v září dostaly do první desítky, naleznete v tabulce níže. Pokud byste měli obavy o svou bezpečnost na internetu, kontaktujte nás.

10 největších kybernetických hrozeb pro Windows v ČR:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (12,72 %)
  2. Win32/Formbook trojan (10,32 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (2,15 %)
  4. BAT/Agent.PZX trojan (2,07 %)
  5. BAT/Agent.PZQ trojan (1,64 %)
  6. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,64 %)
  7. Win32/Spy.VB.OLN trojan (1,59 %)
  8. VBS/Agent.QMG trojan (1,05 %)
  9. Win32/Rescoms trojan (1,01 %)
  10. Java/Adwind trojan (0,98 %)
IT řešení na míru Ostrava

IT správa Ostrava