Rodiče se dnes domnívají, že rodičovství je v současné době těžší, než tomu bylo před 20 lety, přičemž hlavním důvodem jsou technologie. V pre – online věku bylo pro rodiče snazší sledovat, s kým děti komunikují, protože mohli jejich kamarády alespoň zahlédnout. Nyní mohou mít děti na internetu přátele, z nichž mnohé ani ony samy nikdy nepotkají osobně. Přitom i tito virtuální přátelé mohou ovlivnit mysl a činy dětí. Je tedy na rodičích, aby své děti naučili chytrým návykům i v online světě. Proto bychom chtěli zmínit několik bodů, na které by se měl zaměřit každý rodič.

1. Internet je navždy

Fotky, videa, komentáře, které dnes děti zveřejňují na sociálních sítích, je mohou pronásledovat roky. Proto je důležité přemýšlet při zveřejňování příspěvků. Je potřeba si totiž uvědomit, že jakmile se něco zveřejní např. na Facebooku, může to kdykoliv proti jejich vůli skončit někde na webu.

2. Všudypřítomný phishing

Ujistěte se, že vy a vaše dítě neúmyslně neposkytujete informace hackerovi. Stačí jeden klik na škodlivý odkaz v chatu nebo e-mailu (dokonce i SMS apod.) a následně se mohou stát obětí phishingového útoku. Phisheři posílají e-maily, které vypadají jako legitimní korespondence. Přitom spoléhají na to, že jim lidé sdělí osobní údaje (jako jsou uživatelská jména a hesla, přístupy do online bankovnictví, k platebním kartám apod.), aby mohli spáchat následné útoky na tyto účty.

3. Na internetu není vše zdarma

Ať už se jedná o hraní her zdarma, nebo bezplatné stažení nějakého souboru, společnosti většinou doufají, že jim za to vy nebo vaše dítě něco nabídnete. Nejčastěji registraci, čímž získají vaše osobní údaje. Ty mohou následně prodat třetí straně, nebo vás budou oslovovat s nabídkami k zakoupení členství, či produktu. To samé platí pro řadu webových stánek. Většina z nich má jasně danou strategii, jak na vás vydělat peníze. Dost často se ani nemusíte dozvědět, jaké praktiky na vás využívají, a přitom lze snadno naletět.

4. Ignorace aktualizací

Dalším poměrně častým nešvarem jsou nedostatečné aktualizace softwaru, včetně operačního systému. Jde sice o několik minut „ztraceného času“, ale aktuálnost zařízení nejen vašeho dítěte je zásadní pro bezpečnost.

5. Rodičovská kontrola nevyřeší vše

Rodičovská kontrola není všemocná. Umožňuje sice nastavit, které stránky děti mohou navštěvovat, co mohou se zařízením dělat a jak dlouho na internetu trávit čas, ale nejde o nic dokonalého. Navíc platí, že děti o technologiích vědí kolikrát více než rodiče, a tak je stejně obejdou a budou si dělat, co chtějí.

6. Boj s dezinformacemi

Jednou ze silných stránek internetu je bezplatná výměna myšlenek a publikace článků. V online světě může kdokoliv zveřejnit prakticky cokoliv. Bohužel to však znamená i to, že kdokoliv může zveřejňovat dezinformace a prezentovat je jako fakta. Proto je důležité, aby si děti uvědomily, že internet (včetně sociálních sítí) může šířit polovičaté myšlenky a impulzivní názory stejně rychle jako skutečná fakta. Obecně přitom platí, že není snadné rozpoznat dezinformaci od pravdy.

7. Rychlý vývoj

Online svět se mění velmi rychle. Ke slovu se stále dostávají nové a nové technologie a i dospělí jedinci mají co dělat, aby s nimi drželi potřebný krok. Proto je v tomto vhodné děti neustále vzdělávat. Stejně tak jako sebe sama. Držet online krok s dětmi může být „práce na plný úvazek“, a protože většina aplikací rodičovské kontroly neumí příliš dobře monitorovat příspěvky na sociálních sítích, je vhodnější s dětmi pravidelně mluvit o tom, co dělají, když jsou online.