Otevřený operační systém OpenKylin, který pochází z Číny, má podobný vzhled i funkčnost jako Windows a navíc je zdarma. Zájem o něj ale není nikterak vysoký, po dvou týdnech na trhu se nepodařilo překonat ani milionovou hranici stažení.

V Číně vznikají aplikace, které dovedou pobláznit celý svět. Například sociální síť TikTok, která klade důraz na videa, se stala už rok po spuštění jednou z nejúspěšnějších na celém světě. Už po devíti měsících na trhu používalo tuto aplikaci 100 milionů uživatelů a v současnosti se počty stažení počítají na miliardy.

Jak se ale nyní zdá, operační systém OpenKylin takto populární nebude. Tvůrci jej uvolnili ke stažení pro širokou veřejnost zkraje července, a od té doby si jej stáhlo pouze 750 tisíc lidí. Podobně jako TikTok přitom tato nová platforma necílí pouze na uživatele v Číně, ale prakticky po celém světě – k dispozici je také verze s angličtinou. Stahovat ji je možné bezplatně přímo z webových stránek tvůrců (https://www.openkylin.top/downloads/712-en.html).

OpenKylin je založen na operačním systému Linux a konkrétně se velmi podobá operačnímu systému Ubuntu. Uživatelům Windows tak bude pracovní prostředí velmi povědomé, nechybí zde lišta s aplikacemi, obdoba nabídky Start, klasické složky apod. Obávat se případní zájemci nemusí ani toho, že jde o nějaký nedodělek ušitý horkou jehlou. Peking se pochlubil, že systém OpenKylin již využívá v rámci svého vesmírného programu. Tato platforma nicméně našla uplatnění i v oblastech finančnictví a energetiky. Hlavní výhodou open-source softwaru je fakt, že zdrojový kód je volně přístupný a že jej může každý libovolně upravovat a měnit za účelem vývoje daného systému či programu.

Většina takto nabízených aplikací je tedy spravována komunitou a nabízena uživatelům zdarma. To platí klidně i v případě celých operačních systémů, které jsou alternativou k Windows od Microsoftu, jako je to u platformy OpenKylin. Komunita okolo čínského operačního systému čítá nyní zhruba 4000 vývojářů.

IT správa Ostrava