V roce 2024 došlo v České republice k výraznému nárůstu kybernetických útoků, přičemž nejčastějšími typy byly:
- Phishingové útoky: Podvodné e-maily a zprávy zaměřené na získání citlivých údajů uživatelů. Podle zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti tvořily phishingové útoky 89 % všech zaznamenaných incidentů.
- Ransomwarové útoky: Škodlivý software, který šifruje data oběti a požaduje výkupné za jejich dešifrování. Ve druhém čtvrtletí 2024 byl zaznamenán 13% meziroční nárůst ransomwarových útoků s veřejným vydíráním, celkem přibližně 1 200 incidentů.
- DDoS útoky (Distributed Denial of Service): Útoky zaměřené na zahlcení cílových serverů nadměrným množstvím požadavků, což vede k jejich nedostupnosti. Podle zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti tvořily DDoS útoky významnou část incidentů, zejména proti veřejnému a finančnímu sektoru.
- Podvodné zprávy a nebezpečné odkazy: Podvodníci rozesílají zprávy s odkazy, které přesměrovávají na falešné webové stránky nebo instalují škodlivý software. Podle České bankovní asociace za prvních 7 měsíců roku 2024 čelilo kybernetickým útokům téměř 50 tisíc klientů bank, což představuje nárůst o 37 % oproti stejnému období loňského roku.
Celkově se počet kybernetických útoků v České republice v roce 2024 dramaticky zvýšil. Podle dat americko-izraelské IT skupiny Check Point Software Technologies čelily české firmy týdně více než dvěma tisícům útoků, což je výrazně nad evropským průměrem 1 367 útoků na jednu společnost za týden.
Tento nárůst podtrhuje důležitost investic do kybernetické bezpečnosti a pravidelného školení zaměstnanců o aktuálních hrozbách. Máte – li nějaké dotazy nebo pochyby o vašem zabezpečení, neváhejte nás kontaktovat.