Rozpoznat článek, který se podílí na šíření dezinformací nebo čtenářem nevhodně manipuluje, nemusí být pro necvičeného čtenáře snadné. Pomoci mu k tomu má nový bezplatný nástroj, jenž si může nainstalovat jako doplněk webového prohlížeče – zatím je k dispozici pro Chrome, Edge a Operu, v dohledné době přibude i Firefox a Safari.
Služba Verifee, za kterou stojí trojice českých studentů, zahájila ostrý provoz v pondělí.. Pomocí modelu umělé inteligence vytrénovaného na obrovském množství článků dokáže rozpoznat texty, jež vykazují znaky nedůvěryhodnosti a manipulativnosti.
Při otevření článku se vám v rohu prohlížeče zobrazí okénko se skórem důvěryhodnosti od 0 (zcela nedůvěryhodné) do 100 (důvěryhodné). Pokud by vás zajímalo, v čem konkrétně byl problém, můžete si toto číslo rozkliknout pro podrobnější vysvětlení.
Důležité je vědět, že nástroj Verifee nehodnotí obsah článku a nerozhoduje, co je pravda a co je lež. Jeho model je vytrénován na rozpoznávání problematických a manipulativních prvků, jako jsou argumentační fauly, clickbaitové titulky, útočná rétorika, chybné citování, chybějící podpis autora a další. Model byl vytrénován na datasetu devíti tisíc pečlivě analyzovaných a popsaných článků.
Aktuálně je model zamčený, aby se neměnila kvalita jeho výstupu. Update bude případně v podobě výměny za nově vytrénovaný model. Nástroj nyní funguje u článků šestatřiceti největších českých zpravodajských serverů, pokryto je prý přes 90 procent české článkové produkce a jejich počet se bude dále rozšiřovat.
Je velmi pravděpodobné, že vášniví konzumenti desinformačních článků, kteří by tento doplněk potřebovali nejvíce, si jej nenainstalují. Sami autoři říkají, že cílí hlavně na „šedou zónu“ – čtenáře, kteří dezinformační zdroje občas nerozpoznají, ale nechtějí sebou nechat manipulovat.
Bohužel má tento nástroj jeden technický háček. Obrovské množství zpravodajského obsahu bývá prohlíženo prostřednictvím mobilních zařízení (smartphony a tablety), pro které ještě Verifee není a minimálně půl roku nebude připravené. Navíc je otázka, zda si poradí třeba se zobrazením článků odkazovaných na sociálních sítích, jejichž aplikace je otevírají ve vlastním prohlížeči.
Pokud by za Verifee stála velká softwarová společnost a vývoj stál desítky milionů korun, pak bychom s přihlédnutím k výše uvedeným nedostatkům nespokojeně „brblali“. Jenže za tímto projektem stojí trojice (na začátku práce středoškolských) studentů. A touto optikou je to projekt obdivuhodný.
Pokud jste trochu trénování v kritickém myšlení a zvyklí na práci se zdroji, tak doplněk Verifee nepotřebujete. V opačném případě minimálně za vyzkoušení stojí.